صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | نقشه‌ای تاریخی یا ادعا؟

نقشه‌ای تاریخی یا ادعا؟

برحسب
نقشه‌ای تاریخی یا ادعا؟

️با انتشار مطالب مغرضانه و کذب در شبکه‌های اجتماعی به دنبال چه هستند؟

لشکر باکو که علی‌رغم حمایت‌های گسترده نظامی-تسلیحاتی رژیم تل‌آویو و  آنکارا و تروریست‌های تکفیری در جنگ با جمهوری آرتساخ (قره‌باغ) تن به شکستی تلخ داده، اینک در عرصه رسانه‌ای به دروغ‌پراکنی روی آورده و سعی در انحراف افکار عمومی و سوءاستفاده از احساسات وطن‌دوستی ایرانیان دارد.

در حالی که تلاش‌های گسترده‌ای برای مهار جنگ در منطقه قره_باغ از سوی میانجیان بین‌المللی  و منطقه‌ای و در رأس آن گروه‌ مینسک شورای همکاری و امنیت اروپا در حال جریان است و خوشبختانه آتش‌بسی میان طرفین برقرار شده است، متاسفانه شاهدیم افراد و جریاناتی آگاهانه یا از سر بی‌اطلاعی در شبکه‌های مجازی با انتشار نقشه‌ای تاریخی از ارمنستان که در یکی از ایستگاه‌های مترو ایروان نصب شده است، و نوشتن مطالب و توضیحات غیرواقع ندانسته موجب انحراف افکار عمومی می‌شوند. اینان ضمن انتشار این نقشه تاریخی در شبکه‌های اجتماعی، از آن به عنوان "ادعای ارامنه" یاد کرده‌اند که هیچگونه همخوانی با واقعیت ندارد.

کیست که نداند مرزهای کشورهای باستانی در سیر تاریخی شاهد تغییرات بسیاری بوده‌اند. به عنوان مثال در کتب درسی ما نیز برای آموزش نسل جدید، نقشه‌های بسیاری از مرزهای ایران باستان در دوران پادشاهی سلسله‌های مختلف به چاپ رسیده است که هدف از آن آگاهی محصلین از تاریخ نیاکان و سرزمینش دارد و نه ادعای ارضی علیه کشورهای دیگر.

ارمنستان نیز به عنوان کشوری باستانی که تاریخ چند هزار ساله (و نه کوتاه‌مدت) دارد، در طول قرن‌ها از لحاظ مرزهای حاکمیتی همچون ایران و دیگر کشورها دستخوش تغییراتی بسیاری بوده است. زمانی حاکمیت و مرزهای این کشور در دوران سلطنت شاهان زمانه خود تا مصر امتداد داشت، آیا آموزش این برهه از تاریخ کشور برای نسل جدید و انتشار نقشه‌های آن دوران، به معنای ادعای ارضی این کشور از مصر و یا دیگر کشورها می‌باشد؟!

باید پذیرفت تلاش برای آشنا کردن تاریخ و فرهنگ کهن سرزمینت به جهانیان خصوصاً جهانگردانی که از کشورت دیدن می‌کنند بخشی از رسالت مقامات شهری بوده و می‌باشد. در بسیاری از کشورها این مقامات در کنار نصب پوسترهای تبلیغاتی برای معرفی کالاها، بنرها و حتی فیلم‌های ویدئویی کوتاهی را در قسمت‌های پر تردد شهر برای معرفی فرهنگ و تاریخ کشورشان به نمایش می‌گذارند، که این امری است معمول. لذا نصب این نقشه که بر روی آن نام "هایک بزرگ" نیز نوشته، در یکی از ایستگاه‌های ایروان نیز در همین راستاست.

تنها یک سوال ساده، تمام نقشه‌های کاذبان را نقش بر آب می‌کند: آیا چاپ نقشه‌های تاریخی ایران به معنای ادعای ارضی ایران نسبت به هندوستان، افغانستان، یونان، مصر و ... است؟ یا صرفاً ارائه بخشی از تاریخ ایران‌زمین است؟

بیائیم به جای تحریک احساسات افراد کم‌اطلاع و یا کاملا بی‌اطلاع، واقعیت‌ها را با رنگ و محتوای واقعی آن بیان کنیم. از تحریف و وارونه نشان دادن حقایق بپرهیزیم زیرا در غیر این صورت همین برخوردهای مغرضانه می‌تواند به تاریخ و گذشته ما نیز آسیب رساند، هر چند که این روند از سال‌های پیش با سرقت آثار و مشاهیر فرهنگی و ادبی ما از سوی بعضی از کشورهای منظقه که سن کشور جعلی‌شان کمتر از کوکاکولا است، آغاز شده است.


telegram.me/araxnews     

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0