صفحه اصلی | مقاله و مصاحبه | مصاحبه سایت خبری-‌ تحلیلی "لراگیر" ارمنستان با سردبیر هفته نامه "آراکس"

مصاحبه سایت خبری-‌ تحلیلی "لراگیر" ارمنستان با سردبیر هفته نامه "آراکس"

برحسب
مصاحبه سایت خبری-‌ تحلیلی "لراگیر" ارمنستان با سردبیر هفته نامه "آراکس"

کشیشیان: علی‌رغم آرزوی طرف‌های ثالث، روابط ایران و ارمنستان دوستانه و باثبات است

"موسس کشیشیان"، سردبیر هفته‌نامه "آراکس" در حاشیه تجمع کوچکی که روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۹۹ / ۹ ژوئن، در اعتراض به افتتاح سفارت ارمنستان در اسرائیل ترتیب داده شده بود، در مصاحبه با سایت خبری- تحلیلی "لراگیر" ارمنستان تاکید کرد: "پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقلال ارمنستان، با وجود اینکه ارمنستان تنها همسایه غیرمسلمان ایران است، روابط ایران و #ارمنستان با ثبات‌ترین و طبیعی‌ترین روابط بوده و این امر ثابت می‌کند که منافع استراتژیک، امنیتی و همچنین اقتصادی دو کشور کاملاً با هم همخوانی دارد".

وی با اشاره به این که "طبیعتاً همه کشورهای مستقل سیاست‌های خود را بر اساس منافع ملی خویش به پیش می‌برند، افزود: در همین راستا، باید از واکنش صریح "نیکول پاشینیان"، نخست وزیر ارمنستان به درخواست "جان بولتون"، مشاور سابق رئیس جمهور  آمریکا در امور امنیتی که خواهان محدود شدن روابط ارمنستان با ایران شده بود، یاد کرد. پاشینیان در آن زمان تصریح کرده بود، ارمنستان روابط خود با این یا آن کشور (آمریکا) را هرگز به ضرر کشور ثالث (ایران) برقرار نمی‌سازد".

كشیشیان در پاسخ به سئوال "با توجه به اینکه در متن تحویلی به سفارت توسط معترضان نام پاشینیان نیز ذکر شده بود، فکر نمی‌کنید این به نوعی به چالش کشیدن ارمنستان از سوی ایران باشد؟"، گفت: در متن مذکور نام نخست وزیر ارمنستان آمده و نیز تاکید شده که افتتاح سفارت در اسرائیل "آزمون مهم و سرنوشت‌سازی برای دولت تازه‌کار و پرمخالف ارمنستان محسوب می‌گردد"، اما این متن و جملات آمده در آن تعیین کننده روابط ایران و ارمنستان نیستند.

وی افزود: ایران برای روابط دوستانه خود ارمنستان اهمیت بالایی قائل است. آنچه مطمئناً برای همسایگان شرقی و غربی ارمنستان یعنی جمهوری #آذربایجان و #ترکیه، که از هر فرصتی با استفاده از اهرم‌های خود برای دست زدن به اقدامی بر ضد ارمنستان استفاده می‌کنند، نمی‌توان ادعا کرد.

 

متن كامل مصاحبه به زبان ارمنی را در اینجا و اینجا مطالعه نمائید.

 


telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0