صفحه اصلی | ارمنستان | حزب "جمهوری‌خواه" ارمنستان در آستانه فروپاشی

حزب "جمهوری‌خواه" ارمنستان در آستانه فروپاشی

برحسب
حزب "جمهوری‌خواه" ارمنستان در آستانه فروپاشی

16عضو فراکسیون این حزب بر خلاف موضع حزبی از خواست مردم در برگزاری انتخابات پارلمانی حمایت کردند

- حزب "داشناک" حیران و سردرگم

به دنبال حمایت گسترده مردم ارمنستان از نخست وزیر منتخب و برگزاری انتخابات پیش از موعد پارلمانی، احزاب مخالف که تا چندی پیش بر این کشور حاکم بودند را با چالشی بزرگ روبرو کرده است.

پس از آن که "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان در سخنانی تند، احزابی که بر خلاف خواست عمومی جامعه حرکت می‌کنند را ضد انقلابیونی خواند که سهم زباله‌دان تاریخ خواهند بود، موجی از چالش در سه حزب "جمهوری‌خواه"، "داشناک" و "ارمنستان شکوفا" به پا خاست.

برای مقابله با اوضاع جدید "گاگیک زاروکیان"، رهبر حزب "ارمنستان شکوفا" بر خلاف موضع قبلی این حزب، سریعاً به ملاقات با پاشینیان شتافته و با وی تفاهم‌نامه‌ای در مورد حمایت از برگزاری انتخابات زودرس به امضا رساند.

اما حزب ورشکسته "داشناک"، که در انتخابات شورای شهر ایروان تنها موفق به کسب یک درصد آرا شده و دیگر امیدی به حضور در پارلمانی که با انتخابات آزاد شکل گیرد ندارد، درمانده و سردرگم ضمن اتخاد سیاستی دوگانه در پی حفظ "دوستی" با دو جبهه انقلاب و ضد انقلاب است. لذا ضمن هم‌نشینی با حزب "جمهوری‌خواه" نمایندگانی نیز به دیدار نخست وزیر فرستاد که البته با استقبال پاشینیان روبرو نشد و نمایندگان این حزب با یکی از معاونان نخست وزیر به مذاکره پرداختند که آن هم نتیجه چندان رضایت بخشی برای این حزب فرتوت نداشت.

و بالاخره حزب "جمهوری‌خواه" که تا چند ماه پیش حزب حاکم ارمنستان بود و اکثریت کرسی های مجلس ملی ارمنستان را در اختیار داشت، در مواجهه با اراده ملت، متزلزل شده و اعضای آن یکی پس از دیگری از آن جدا شده و به تبع خواست مردم، از برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در نیمه اول دسامبر (10 الی 24 آذر ماه) سال جاری حمایت می‌کنند.

ریزش اعضا حزب "جمهوری‌خواه" چنان شوک بزرگی بر سران حزبی و "ادوارد شارمازانف"، سخنگوی این حزب وارد کرده که وی در گفت‌وگو با رسانه‌ها می‌گوید: "از پشت به ما خنجر می‌زنند، چنان که در حال حاضر نمی‌توانم بگویم چه کسی عضو حزب هست و چه کسی نیست".

روند ریزش اعضا حزب "جمهوری‌خواه" که از روزهای آغازین پیروزی انقلاب در ارمنستان شروع شده بود دیروز 8 اکتبر/16 مهر ماه با پیوستن چهار تن از نمایندگان این حزب در مجلس به حامیان انتخابات پیش از موعد وارد مرحله نوینی شد و امروز 9 اکتبر/17 مهر، با پیوستن جمعی دیگری از نمایندگان این حزب به صف مردم، ضربه مهلک دیگری به ضد انقلابیون وارد شد.

صبح امروز 16 تن از نمایندگان حزب "جمهوری‌خواه" با صدور بیانیه مشترکی ضمن پذیرش خواست مردم، حمایت خود را از انتخابات زودرس پارلمانی اعلام نمودند و بدین ترتیب کار را بر حزب متبوع خود و همچنین حزب "داشناک" بسیار سخت کردند.

با توجه به روند تحولات چند روز اخیر به نظر می‌آید ضد انقلاب و در راس آنها احزاب "داشناک" و "جمهوری‌خواه" چاره‌ای جز تسلیم در برابر اراده ملت ندارند.

 

telegram.me/araxnews

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0