صفحه اصلی | ارمنستان | ایران و ارمنستان از اراده بالايي براي گسترش مناسبات در همه زمينه ها برخوردارند

ایران و ارمنستان از اراده بالايي براي گسترش مناسبات در همه زمينه ها برخوردارند

برحسب
ایران و ارمنستان از اراده بالايي براي گسترش مناسبات در همه زمينه ها برخوردارند

رئيس موسسه شرق شناسي آکادمي علوم ارمنستان: با نگاه به منافع ملي و منافع مشترک، ایران و ارمنستان از اراده بالايي براي گسترش مناسبات در همه زمينه ها برخوردارند.

 پروفسور "روبن صافراستيان"، در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار اعزامي خبرگزاری ايرنا به ايروان گفت:

- روابط دو کشور(ایران-‌ارمنستان)  به ويژه در شرايط فعلي از اهميت خاصي برخوردار است. ايران در حفظ توازن قدرت در منطقه نقش بسيار مهمي را ايفا مي کند. به دليل اين نقش ايران، حضور اين کشور در منطقه قفقاز جنوبي و توسعه روابط با ارمنستان اهميت ويژه اي دارد. 

- با توجه به اينکه ايران به دنبال گسترش روابط با اتحاديه اقتصادي اوراسياست و ارمنستان نيز کشور هم مرز با ايران و يک عضو اين اتحاديه است، اين شرايط خوبي را براي هر دو کشور ايجاد مي کند.

- به نظر من شرايط فراهم است و ظرفيت هاي خوبي وجود دارد و دو طرف (ایران‌-‌‌ارمنستان)، با نگاه به منافع ملي و منافع مشترک، از اراده بالايي براي گسترش مناسبات در همه زمينه ها به ويژه روابط اقتصادي برخوردارند.

- اين انقلاب (ارمنستان) با دخالت خارجي انجام نشد و عامل اصلي آن عدالت خواهي مردم بود. مردم به دنبال اجراي عدالت هستند و "نيکول پاشينيان" نخست وزير فعلي اکنون مسئوليت سنگيني دارد. انتظارات از او زياد است. بايد انتخابات جديد مجلس برگزار شود. تا انتخابات برگزار نشود مردم اجراي عدالت را به عينه نخواهند ديد. فکر مي کنم پاشينيان از عهده اين ماموريت بر مي آيد.

- تحولات اخير ارمنستان نمونه جديدي از انقلاب هاي مسالمت آميز در جهان است. در تاريخ جنبش هاي اخير جهان چنين تجربه اي به ندرت ديده شده است. اين انقلاب نشان داد که مردم ارمنستان مردماني صلح طلب هستند و به دنبال خشونت نيستند. اين نشان دهنده ذات و ماهيت ملت ارمنستان است.

- اولا جايگاه ايران در خاورميانه نه تنها تضعيف نشده بلکه تقويت شده است. ايران نقش يک دژ محکم و حصار را در خاورميانه ايفا مي کند. فعاليت هاي تروريستي در برابر اين دژ محکم نمي تواند به پيش برود. ايران اين نقش ژئوپلتيک خود را به خوبي ايفا مي کند و مهم است که تهران اين ايفاي نقش را ادامه دهد چون براي ثبات و امنيت منطقه مهم به شمار مي رود.

- سياست دولت فعلي (ارمنستان) اين است که مناقشه قره باغ (آرتساخ) در يک فرآيند مذاکره با حضور نمايندگان قره باغ قرار بگيرد. مقامات قره باغ بايد بيشتر در اين مذاکرات فعال باشند. در مورد روابط با ترکيه نيز بايد بگويم که تمامي دولت هاي ارمنستان اعلام کرده اند خواهان عادي سازي رابطه با ترکيه هستند.

 

telegram.me/araxnews

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0