صفحه اصلی | ارمنستان | نسل کشی یک و نیم میلیون ارمنی توسط ترکیه (در سال های 1915 تا 1923 میلادی)

نسل کشی یک و نیم میلیون ارمنی توسط ترکیه (در سال های 1915 تا 1923 میلادی)

برحسب
نسل کشی  یک و نیم میلیون ارمنی توسط ترکیه (در سال های 1915 تا 1923 میلادی)

حاکمان ترکیه عثمانی سیاست "پان ترکیسم" را دنبال می‌‌کردند و تشکیل یک حکومت بزرگ ترک از غرب آناتولی تا دشت ترکستان چین که همه اقوام ترک زبان را شامل شود و تحت حمایت و رهبری ترکیه باشد را در سر می‌‌پروراندند.

و اما چرا پان ترکیسم اقدام به کشتار ارمنیان نمود؟ نخست٬  به دلیل جغرافیایی٬ چرا که ارمنیان همچون دیواری آهنین میان ترک های عثمانی و ترک زبانان قفقاز (که هیچگونه پیوستگی نژادی با آنان ندارند) و ترکان آن سوی دریای خزر، قرار گرفته بودند. دوم، اینکه ارامنه مسیحی بودند و با وجود فشار و تعقیب و تجاوز٬ حاضر نمی‌شدند که دین خود را تغییر داده و در ترک ها استحاله یابند. ازاین رو٬ از میان برداشتن این سد و نابودی ملت ارمنی امری ضروری می‌‌نمود .

جنگ جهانی اول فرصت مناسبی را به "ترکان جوان" (گروهی از نژادپرستان ترکیه عثمانی) داد و سرانجام در سال ۱۹۱۵ آن ها طی یک برنامه از پیش طراحی شده، نسل كشی ارمنیان را به مرحله اجرا درآوردند٬ برنامه‌ای که الگویی برای "نازی‌ها" (حاکمان نژادپرست آلمان) در جنگ جهانی دوم شد. نابودی ملت ارمنی توسط دولت وقت ترکیه ("ترکان جوان") به شکلی دقیق و محرمانه طرح ریزی و اجرا شد. در راس این طرح "محمد طلعت پاشا"، وزیر کشور، "اسماعیل انور پاشا"، وزیرجنگ و "احمد جمال پاشا"، وزیر دریاداری ترکیه، قرارداشتند که ازاعضای حزب "اتحاد و ترقی" ("ترکان جوان") بودند. اینان برای پیشبرد هدف‌های خود به دولت آلمان وابسته شده بودند. دولت ترکیه برای اجرای این طرح کمیته‌ای سه نفره تشکیل داد که اعضای آن "بهاءالدین شاکری"، "شکری" و دکتر "ناظم" بودند. این طرح در سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ میلادی در ارمنستان غربی که تحت اشغال امپراتوری عثمانی بود، به اجرا در آمد و طی آن بیش ازیک و نیم میلیون نفر از مردم بی‌دفاع ارمنی از زن و مرد و پیر و جوان قربانی شدند و حدود یک میلیون نفر دیگر در سراسر جهان پراکنده شدند٬ به گونه ای كه امروزه كمتر از نيمی از ملت ارمنی در ميهن خود (يعنی ارمنستان) سكونت دارند .

بنا بر این طرح، کلیه مردان ارمنی  جوان و میانسال به بهانه بردن به جبهه‌های نبرد، به ارتش فرا خوانده شدند و در آنجا آن ها را خلع سلاح کرده و به گردان های بیگاری در پشت جبهه منتقل کردند و سپس به قتل رساندند. همچنین٬ در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ میلادی  حدود ۳۰۰ نفر از متفکران، نویسندگان، رهبران و سیاستمداران ارمنی در استانبول دستگیر شدند و به طرز فجیعی به قتل رسیدند. از سوی دیگر٬ در همان روز حدود ۵۰۰۰ نفر از ارامنه بی دفاع را در استانبول به قتل رساندند .

حاکمان ترک سرمست از کشتار و بوی خون، در ۲۷ ماه مه ۱۹۱۵ قانون تبعید (و در واقع قتل عام) ارمنیان به بیابان های سوریه را منتشر کردند. ماموران دولت، ساکنان شهرها و روستاهای ارمنی نشین را مجبور به کوچ می کردند و به دروغ به آن ها گفته می‌‌شد که "چون در منطقه جنگی قرار دارند، می‌بایست برای حفظ جانشان به جاهای امن‌تری منتقل شوند"! (امری که خلاف حقیقت بود زیرا ارامنه حتی از مناطق دور از مناطق جنگی نیز آواره شدند.) به ارامنه حتی فرصت نمی‌دادند که غذا و لوازم ضروری را با خود بردارند. ماموران حکومت ترکیه گروه‌های ارمنی را که بیشتر شان زنان، کودکان و سالخوردگان بودند، به طرف صحرای مرکزی سوریه درمنطقه "دیرالزور" درنزدیکی شهر "حلب" سوریه کنونی راندند که تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر، عمال حکومت ترکیه برای اجرای کامل کشتار ارمنیان، مردان را از زن و بچه هایشان جدا کرده، به طرز فجیعی قصابی می‌‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌‌بردند. آن هایی را هم که از خود مقاومت نشان می‌‌دادند، به طور وحشیانه‌ای می‌‌کشتند .

نسل كشی ارمنیان و دولت کنونی ترکیه

علی رغم اسناد انکار ناپذیر موجود و تایید وقوع این نسل کشی از سوی کارشناسان بین المللی، حکومت ترکیه همواره منکر وقوع نسل کشی ارامنه بوده است !

در غارت و کشتار ارمنیان، کردها که هویتشان به عنوان کرد مورد پذیرش ترک‌ها نبوده و ترک ها آن ها را به نام "ترکان کوهستانی" می‌‌نامیدند، نقش عمده‌ای داشتند .

امروزه بسياری از شخصيت های سياسی كرد تبار تركيه به خاطر اين قتل عام اظهار تاسف نموده اند٬ چرا كه شكل ديگری از همين سياست از سوی دولت تركيه تاكنون عليه كردهای آن كشور ادامه دارد .

وب سایت های مرتبط با قتل عام ارامنه توسط ترکیه

www.armenian-genocide.org

www.genocide-museum.am

www.cilicia.com/armo10.html

www.theForgotten.org

www.anca.org/genocide_resource/index.php

www.crag.org.uk

www.ArmeniaDiaspora.com

www.teachGenocide.org

www.cdca.asso.fr

www.imprescriptible.fr

www.genocide1915.info

www.zoryaninstitute.org

www.gomidas.org

www.hyeetch.nareg.com.au/genocide/

www.armenians.com/Genocide/index-main.html

http://candle.direct.am

www.fedayi.com/genocide/

http://armenianhouse.org/genocide.html

www.littlearmenia.com/html/genocide/

وب سایت های وابسته به سازمان های بین المللی در مورد نژادکشی ارامنه

www.historyplace.com/worldhistory/genocide/armenians.htm

www.unitedhumanrights.org

http://imia.cc.duth.gr/turkey/index.e.html

www.historywiz.com/armenia.htm

www.gendercide.org/case_armenia.html

www.webster.edu/~woolflm/armenianlecture/index.htm

www.nationmaster.com/encyclopedia/Armenian-Genocide

http://users.wpi.edu/~haflian/Armenian/Armindex.html

http://endgenocide.org/learn/past-genocides/

www.nizkor.org/other-sites/genocides.html

www.umd.umich.edu/dept/armenian/facts/genocide.html

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0