صفحه اصلی | ارمنستان | 9 ماه مه سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم است

9 ماه مه سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم است

برحسب
9 ماه مه سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم است

️پیروزی که در آن ارامنه سهم بسیار بزرگی داشتند

امروز 9 مه است. روزی که در ارمنستان سه جشن برپاست: جشن‌های آزادسازی شهر شوشی در  آرتساخ ، تأسیس ارتش دفاعی جمهوری آرتساخ (قره باغ) و روز پیروزی در جنگ جهانی دوم و غلبه بر فاشیزم هیتلری.

هرکدام از این جشن‌ها برای ارمنیان گرامی و با ارزش هستند اما پیروزی در جنگ جهانی دوم یک رویداد مهم و مشترک برای همه ملل اتحاد جماهیر شوروی سابق محسوب می شود، که ارمنیان در آن سهم خاص و ویژه خود را داشته‌اند.

در جبهه‌های مختلف آن جنگ بزرگ 650 هزار از ارامنه جنگیدند و با تقدیم 350 هزار شهید سهم بزرگی در پیروزی بر عهده گرفتند. در این پیروزی ارمنستان با 4 مارشال، 70 ژنرال، 107 قهرمان اتحاد جماهیر شوروی و 70 هزار دارنده مدال شجاعت مشارکت داشت.

قابل ذکر است، در سال 1939 جمعیت ارامنه در سراسر اتحاد جماهیر شوروی حدود دو میلیون نفر بود که حدود 1.3 میلیون نفر از ایشان شهروندان ارمنستان شوروی بودند.

 

در طول تاریخ ارمنیان هرگز ارتشی به این بزرگی به میدان نبرد نبرده بودند. وجود چنین ارتشی با این تعداد سرباز می‌توانست در آن ایام برای آزادسازی ارمنستان غربی کافی باشد، به ویژه آن که  ترکیه متحد آلمان نازی بود.telegram.me/araxnews

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0